طبیعت آذربایجان آنچنان بکر و دست نخورده است که نظر هر گردشگر تور آذربایجان را به خود جلب میکند. رشته کوههای قفقاز و از طرفی دریای خزر زیبایی طبیعت آذربایجان را چندین برابر کرده است. از طرفی به دلیل همسایگی آذربایجان به ایران سفر به آذربایجان کم هزینه و راحت تر است. چنانچه به دنبال یک سفر خوب برای گذراندن تعطیلات خود هستید، تور باکو پیشنهاد خوبی است. با تیم گردشگری لریک همراه باشید تا از طبیعت آذربایجان بیشتر بدانید.

 

جنوب شهرستان شاماخی

 

shamakhi in Azerbaijan

 

شاماخی شهری قدیمی در آذربایجان است که در دوران قرون وسطی بسیار مهم بوده است. شاماخی مدتی به عنوان پایتخت شیروان شاهان بوده است و یکی از مراکز مهم تجارت و داد و ستد بوده است. در وصف این شهر گفتنی بسیار است اما به موضوع اصلی این مقاله یعنی طبیعت آذربایجان می پردازیم.
جاده های جنوب شاماخی دارای طبیعت بسیار زیبایی است. شما در این جاده ها چمنزارهای بی نظیری را میبینید و تجربه گشت و گذار در یکی از بهترین مسیرهای گردشگری در آذربایجان را برای خود رقم می زنید. در فصل بهار دشت ها و اطراف جاده پوشیده از گل ها است و باران پوشش ارتفاعات و کوهها را نیز به رنگ سبز درآورده است. خنکا و هوای مطبوع جاده، زیبایی ارتفاعات قفقاز و .... به قدری دل انگیز است که کاملا از خستگی و دغدغه های ذهنی خود فارغ می شوید.

 

پیرگولو

 

Pirgulu in Azerbaijan

 

از شماخی تا پیرلوگو جاده آسفالت شده ای تعبیه شده است که در بیشتر ایام سال باز است. اگر دوست دارید شب را در اینجا اسکان کنید خب مشکل شما حل شده است چرا که کابین هایی به این منظور در نظر گرفته شده است. ادامه مسیر در جاده های پیر لوگو دره هایی به سمت شمال و جنوب است که به انتخاب خود می توانید یکی از مسیرها انتخاب کنید و از طبیعت گردی در آذبایجان لذت ببرید. علاقه مندان به اسکی می توانند در فصل زمستان از اسکی روی این دره ها لذت ببرند.

 

کوه های کندی کین آذربایجان

 

candy cane in Azerbaijan

 

یک جاذبه گردشگری زیبا در آذربایجان کوههای رنگی کندی کین است. این بخش تقریبا جزو قسمت های ناشناخته آذربایجان است.  ترکیب رنگ زیبای این کوه ها به علت وجود آب های زیرزمینی است که در اثر اکسیداسیون آهن ایجاد شده است. همان طور که میدانید کندی کین آبنبات های رنگی هستند و علت نام گذاری این کوه ها نیز همین ترکیب رنگ بسیار زیبای آن است. این رشته کوه ها را میتوانید پس از یک ساعت رانندگی از باکو در خیزی ببینید، اما در نظر داشته باشید اگر کوه نورد حرفه ای نیستید فکر کوه نوردی در این کوهها را در سر خود نپرورانید. بدون بالا رفتن از کوه هم میتوانید از چشم انداز زیبای آن لذت ببرید.

 

candy cane in Azerbaijan

 

 

بشبارمگ |Besh Barmag

 

besh barmag azerbaijan

بشبارمگ که به معنای پنج انگشت است یکی از مقاصد توریستی و زیارتی آذربایجان محسوب می شود. پس از یک ساعت رانندگی به سمت شمال شرق باکو به طبیعت زیبای بشبارمگ می رسید. بشبارمگ یک منطقه مهم و مقدس برای مردم آذربایجان است. در دامنه کوه یک مسجد وجود دارد که مردم به آنجا می روند و کمک های مالی  و نذورات خود را اهدا میکنند. در طول مسیر چند درخت مشاهده میکنید که نوارها و پارچه های رنگارنگی به آنها بسته شده است که به منظور حاجت و درخواست است و از دیرباز در آسیای مرکزی مرسوم بوده است.  در مناسبات و تعطیلات مخصوصا ماه رمضان آماده رفت و آمد زیاد و شلوغی این محل باشید چرا که مردم زیادی به این منطقه می آیند.
گردش یک روزه در کوه بشبارمگ تجربه بسیار خوبی است. اما فراموش نکنید کفش مناسب برای این منظور بپوشید تا در پیاده روی و بالا رفتن از پله های سنگی که در مسیر کوه  است زود خسته نشوید و هرگز در روزهای بارانی قصد رفتن به این کوهها به سرتان نزد.

 

طبیعت بی نظیر روستای خینالیق | Xınalıq

 

khinalig azerbaijan

 

قدیمی ترین روستای آذربایجان که در شیب های شمالی کوههای قفقاز جای دارد و به علت موقعیتی که دارد عده ای آن را سرگیجه آور می دانند. خینالیق دارای قدمتی با بیش از 5000 سال است و می توان گفت دور افتاده ترین سکونت گاهی ست که میتوانید در آذربایجان پیدا کنید. صعب العبور بودن مسیر روستا باعث شده است که رفت و آمد به این روستا دشوار باشد. پس دور از انتظار نیست که بافت روستا زیاد دستخوش تغییرات قرار نگرفته باشد. خینالیق منطقه محافظت شده است و ساخت و ساز در این روستا ممنوع است پس گردشگران تور باکو اگر مهمان مردم این روستا شدند توقعی از خانه های لوکس و امکانات کامل رفاهی نباید داشته باشند.
خانه های ساخته شده در این روستا که البته مربوط به 200-300 سال پیش است سنگی هستند. خانه های قدیمی تر هم در این روستا وجود دارد که متاسفانه در اثر گذشت زمان دچار فرسودگی شده اند و متروکه ای بیش از آن ها باقی نمانده است. جمعیت روستا 2000 نفری است که متشکل از 4 خانواده یا خاندان است. نکته جالب توجه این است که هر خاندان دارای قبرستان، لباس و فرش اختصاصی است.

 

Khinaliqmountain

 

اگر به کوهنوردی علاقه دارید ارتفاعات اطراف روستای خینالیق پیشنهاد مناسبی برای شما است. مناظر  و چشم اندازهای بی نظیر  ارتفاعات و دشت های اطراف این روستای قدیمی و طبیعت بی نظیر اطراف شکار دوربین هر عکاس حرفه ای و خوش ذوقی میتواند باشد.  اگرچه اقامت در این روستا به علت نبود امکانات کمی دشوار خواهد بود ولی طبیعت آذربایجان در این روستا چنان به دل می نشیند که چشم پوشی از امکانات و یا صعب العبوری مسیر ارزشش را دارد.