توجه

 

 

چیزهایی که باید در تور باکو و سفر به آذربایجان از آنها اجتناب کنید

تحت هیچ شرایطی به رئیس جمهور آذربایجان الهام علی اف توهین نکنید همچنین به خاندان ایشان مرحوم حیدر علی اف و به طور کلی به خانواده علی اف.این امر ممکن است باعث دستگیری و یا دردسر و خروج از کشور شما گردد.

در مورد مناقشه ارمنستان و آذربایجان بهتر است صحبت نکنید چرا که آذربایجان 20درصد از خاک خود را از دست داده است و این امر موجب آوارگی 800 هزار نفر و جانبازی و معلولیت های بسیاری گردیده است و مردم دل خوشی از این امر ندارند و با ارامنه بر سر مناقشه هستند.

با این که بیش از 95 درصد مردم آذربایجان مسلمان شیعه هستند ولی توسط یک حکومت سکولار غیر دینی اداره می شوند و زیاد نمیتوانند بصورت علنی در مورد اعتقادات و دین خود صحبت کنند و شما نیز نباید به اعتقادات آنها توهین یا بحث کنید. حتی داشتن ریش دراز ممکن است از طرف حکومت مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

چیزهایی که باید در تور باکو و سفر به آذربایجان مورد توجه واقع شوند:

 

  به طور سنتی با زنان در آذربایجان با احترام فراوان رفتار می شود.

مسافران زن نباید تعجب کنند اگر مردان آذربایجانی بلیط اتوبوس آنها را حساب کنند و یا در رستوران ها و مکان های دیگر درب را به روی آنها باز کنند و حتی ممکن است در هنگام پائین آمدن از پله یا بالا رفتن به کمک آنها بیایند و کیف یا ساک آنها را حمل کنند. مسافران باید درک کنند که این دقیقاً همان رفتاری است که یک زن یا دختر آذربایجانی انتطار دارد با او اینچنین رفتار شود.

  هدیه برای احترام

وقتی که از طرف یک آذربایجانی به خانه او دعوت می شوید. مطئن باشید که هدیه ای ارزنده برای او در نظر گرفته ایدف از شاخه گل رز تا یک بسته شکلات و یا شراب خوب. مهم نیست که چقدر برای آن هزینه کرده اید مهم این است که با یک ایده خوب هدیه ای تهیه کرده باشید. و اگر میخواهید میزبان خود را خوشحال کنید از او تعریف کرده و با گشاده رویی با او رفتار کنید.

  با کفش وارد خانه نشوید

قبل از اینکه وارد خانه یک آذربایجانی شوید کفش های خود را قبل از ورود و در کفش کن درآوردید مگر اینکه صاحب خانه به صراحت اجازه دهد که با کفش وارد شوید و یا یک جفت دمپایی به شما بدهد. لازم نیست نگران کثیفی پای خود شوید چرا که آذربایجانی ها به شدت تمیز هستند.

  جای خود را به سالمندان و زنان باردار و معلولین بدهید

اگر شما در مترو، تراموا، اتوبوس و یا هر وسیله ای هستید و با فرد سالمند و یا معلول و یا زن باردار مواجه شدید بهتر است جای خود را به آنها بدهید و چانچه شما نیز از دسته افراد سالمند هستید با شما اینچنین رفتار خواهد شد.

  خم شدن نسبی در هنگام سلام دادن

جوانترها در هنگام سلام دادن به بزرگتر ها کمی خم میشوند( البته نه بصورت کمان کامل) به نشانه احترام و اینکه آنها در موضع قدرت کمتری نسبت به سالمندان هستند.

  زبان رسمی جمهوری آذربایجان

زبان رسمی مردم آذربایجان ترکی می باشد. گاه و بی گاه زبان انگلیسی نیز صحبت می شود  بخصوص در پایتخت آذربایجان شهر باکو. اگر شما زبان  ترکی را به آرامی و ساده تلفظ کنید براحتی میتوانید با مردم ارتباط برقرار کنید. با  توجه به اینکه سیاست روسیه نسبت به آذربایجان خصمانه است مردم آذربایجان روسی را با اکراه صحبت می کنند.

 

شماره های اضطراری در جمهوری آذربایجان:

 

شماره های اضطراری در جمهوری آذربایجان

- آمبولانس 103
- آتش نشانی 101
- اورژانس گاز 104
- ساعت گویا 106
- پلیس 102
شما باید تلاش کنید به زبان ترکی، آذری و یا روسی با این شماره ها صحبت کنید.

 

مقررات و سفارشات اجتماعی که باید در سفر به باکو و آذربایجان با آنها توجه کنید:

- بینی خود را نکشید. بخصوص در هنگام وعده های غذایی
- دندان های مصنوعی خود را در هنگام وعده های غذایی تکان ندهید. حتی با احتیاط هم این کار را انجام ندهید.
- در هنگام نشستن سعی نکنید پای خود را بالا آورده و کفش های خود را نشان بدهید.
- با انگشت خود کسی را نشان ندهید.
- در مکالمانت خصوصی و یا اجتماعی آدامس نخورید چرا که بسیار بی ادبی می باشد
- بدون اجازه به کسی دست نزنید و یا لمس نکنید.
- در مناسبت های رسمی بدون اجازه کسی را در آغوش نگیرید.
- صدای خود را بالا نبرید بخصوص در اماکن عمومی
- از فحش و ناسزا پرهیز کنید حتی وقتی با دوستان خود هستید و در اماکن عمومی قرار دارید.