25 چیز شگفت انگیزی که شما درباره آذربایجان نمی دانید


1- آنها عاشق پنکیک هستند
کوتابی-پنکیک های پرشده که غذای ملی آذربایجان هستند. مردم آذربایچان این غذای خوشمزه را با کدو تنبل، سبزیجات، گوشت و یا فقط با یک نوع سبزی تهیه می کنند. پنکیک آذربایجان به شدت پرطرفدار است.


2- مرد کهنسال (غار آزوخ)
در پائین ترین قسمت از غرب جمهوری آذربایجان غار آزوخ پیدا است. باستان شناسان ابزارهایی پیدا کرده اند که قدمت آنها به بیش از 1.5 میلیون سال تخمین داده شده، اتاق های غار به 6 قسمت تقسیم شده اند که به ماقبل تاریخ بر می گردند. آنها بر این باورند که غار حدود 2 میلیون سال قدمت دارد.


3- مرزبندی پیچیده آذربایجان
در غرب آذربایجان شما می توانید از باغ کوهستانی خود مختار قره باغ عبور کنید. با این حال قره باغ کوهستانی بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است. این کوهستان حماسی به داشتن باغ های توت و باغ های انگور که در آن شکوفا شده اند، مشهورشده است.


4- چای و مربای آذربایجانی
همانطور که چای در فرهنگ مردم ترک زبان داخل ایران جایگاه خاصی دارد، مردم کشور جمهوری آذربایجان نیز از نوشیدن چای لذت می برند و و در مناسب های مختلف اجتماعی و رسمی و .. نیز چای سرو میکنند.
مرباهای خوشمزه ای که در آذربایجان به وفور یافت می شوند، از محصولات باغچه های بیشمار خانه های آذربایجانی است که اغلب با طعم آویشن، لیمو، نعناع و گلاب است.


5- بدون قند خواستگاری نداریم
هنگامی که خانواده ها برای خواستگاری می روند سینی چای برای مهمان آورده می شود که نشانه خوبی برای مراحل خواستگاری است. اگر آن را بدون قند تعارف کنند نشانه این است که مذاکره باید بیشتر انجام شود و مراحل طولانی در پیش است اما اگر با قند همراه باشد یعنی عروسی قطعا انجام خواهد شد. :)))


6- اسب های قهرمان
اسب های قره باغ به سرعت، هوش و استقامت  مشهور هستند و حیوان ملی آذربایجان شناخته می شوند. این اسب ها، بومی این کشور هستند و یکی از قدیمی ترین نژادهای اسب در جهان به شمار می روند.


7- آذربایجان در واقع کشور کوچکی است
جمهوری آذربایجان تقریباً به اندازه کشورهای همسایه اش ارمنستان و گرجستان است و توسط ترکیه، ایران و روسیه مرزبندی در حدود 56.600 کیلومتر مربع را دارد. جمهوری آذربایجان تقریباً 4 بابر شهر ولز است.


8- مردم آذربایجان از ضرب المثل لذت می برند
از نمونه های قابل توجه ضرب المثل های آذرابیجانی:                  

  • گوشت ارزان سوپ خوبی نخواهد داشت
  • ادب و احترام در بازار به فروش نمی رسد
  • سعی کردم ابرویش را درست کنم، چشمش را درآوردم


9- شهر ساخته شده بر پایه چوبی
توافق "نفت داشلاری" زندگی یک دکل نفتی است که با کاوش یک زوج گردشگر شروع شده و در دریای خزیر کشف گردید. امروزه به آن شهر پایه چوبی می گویند. این شهر در سال 1949 ساخته شد و دارای مراکز مختلف یک شهر مانند نانوایی ها، مغازه ها، مناطق فرهنگی، خوابگاه ها و هتل ها است.


10- گاز فراوان طبیعی (یانار داغ)
کوه آتشفشانی (یانار داغ) دقیقاً همان چیزی است که می گوییم. کهی با شعله های طبیعی که به صورت مداوم به این سو و آن سو زبانه می کشند و از گاز طبیعی زیرزمینی بهره می گیرند. این کوه از باکو چندان دور نیست. فاتحان و گردشگران  سال های سال و حتی می توان گفت قرن هاست که مجذوب یانار داغ شده اند و هر ساله گردشگران زیادی به منظور دیدن این کوه اقدام به خرید تور لحظه آخری باکو می کنند. در قرن سیزدهم مارکوپولو از آتش فشان مرموز این جزیره نوشت. گاز طبیعی این کوه نان آوری بزرگ برای آذربایجان است. در سال 2013 تولید آن 29 میلیارد مکعب سوخت برای این کشور به وجود آورده بود.

|مقاله مرتبط : یانار داغ


11- انگور ها اساس کار هستند
در واقع انگورها، غلات و پنبه و دام بیشتر از نفت و گاز پول ساز هستند و چرخه اقتصادی کشور آذربایجان می گردانند.


12- ارز آذربایجان همانند یورو مدل سازی شده است.
ارز آذربایجان به عنوان مانات شناخته شده است که بسیار شبیه به یوو است با اندازه، رنگ و فونت مشابه . اما باید در نظر گرفت که جنبه های مختلف هویت ملی در آن گنجانده شده است. دراسکناس "5 مانات" شما گزیده هایی از سرود ملی آذربایجان پیدا خواهید کرد و در اسکانس "20 مانات" شمشیر، سپر و کلاه تزئینی طراحی شده است که به معنای قدرت است.


13- این یک زورآزمایی است

فدراسیون کشتی آمسترنج میزبان لیگ حرفه ای کشور آذربایجان است. اگر به ورزش کشتی گیری علاقه مند هستید و برای زورآزمایی به مسابقات کشتی باکو رفتید، در نظر داشته باشید که این حرفه در آذربایجان یک کسبو کار جدی است.


14- بوی تخم مرغی به سبب آتش فشان
آذربایجان بیش از هر کشور دیگری در زمین آتشفشان دارد. تعداد آن ها به بیش از 400 عدد می رسد. هنگامی که آتش فشان آنها فوران می کند شعله های آن به یک کیلومتر در هوا شلیک می شوند و هنگامی که خواب هستند مملو از حباب و پاپ گازهای مضر هستنذد.


15- آنها عاشق یک فرش خوب هستند
موزه فرش آذربایجان در سال 2014 افتتاح شد و در ساحل باکو در یک ساختمانی که به شکل یک فرش غول پیکر لوله شده است شکل گرفته است. در این موزه شما می توانید فرش هایی از قدمت های مختلف از سراسر کشو اذربایجان ببینید. اگر در برنامه تور ارزان باکو بازدید از موزه فرش را در نظر داشتید، با منظره ای زیبا و بی نظیر از فرش های رنگارنگ و خوش نقش و نگار را نظاره گر خواهید بود.


16- ورزش ملی با نواختن موسیقی
چوگان کمی شبیه بازی پولو است با چوب های منحنی و بازیکن های سوار بر اسب اما جایی که تمایز بین چوگان و پولو مشخص می شود این است که این بازی با موسیقی همراه است و همه بازیکن ها لباس ملی پوشیده اند که بصورت تونیک زنانه ای با کلاه و شلوارهای خاص همراه است.


17- همه بچه ها میتوانند قلاب دوزی کنند.
دختران از سن پائین برای آماده سازی مسابقات سنتی هفت زیبایی، آموزش قلاب دوزی را می بینن. در این مسابقه دخترهای آذربایجان باید جوراب های ساق بلندی را در چند ساعت قلاب دوزی کنند و هرکس بهترین جوراب کش باف را بدوزد برنده مسابقه است. :-)


18- باکو مکانی ایده آل برای سرمایه گذاری
باکو سرمایه خود را با معماری عجیب و غریب مانند دبی با طلا شبیه سازی کرده است. ساختمان حیدرعلی اف با معماری بی نظیر توسط زاها حدید، برج شرکت نفت دولتی آذربایجان که آیینه مانند است و آسمان خراش برج شعله که نشان دهنده ذخایر نفت و گاز جمهوری آذربایجان است.

|مقاله مرتبط : ساختمان حیدر علی اوف


19- ونیز کوچک
باکو همچنین یک ونیز کوچک دارد. یک آبراه ساخته شده انسانی بین مغازه ها، رستوران ها و اماکن تفریحی که در جریان است. در تور باکو زمینی حتما قایق سواری در این آبراهه زیبا را تجربه کنید.


20- زبان روسی هم رواج دارد
زبان رسمی آذربایجان ترکی است. اما زبان دوم آنها روسی است، انگلیسی به عنوان یک زبان زیاد گسترش پیدا نکرده است.


21- نان مقدس است
وقتی که نان بیات می شود آشپز آذربایجانی، به عنوان یک احترام به نان، آن را در یک کیسه ای جداگانه میریزد و از بقیه زباله ها جدا می کند. اگر شما یک تکه نان بر روی زمین پیدا کردید آن را بوسیده و به عنوان یک احترام آن را بردارید.


22- آزادی رسانه ای وجود ندارد

23- اکثر مردم حداقل یک دندان طلا دارند
طلا، سوسو زننده لبخند یک دید مشترک و سنتی بویژه در میان نسل های قدیمی مردم آذربایجان است. برای برخی این یک راه جالب برای جایگزینی دندان های پوسیده است و برای برخی به عنوان یک پس انداز است.


24- آخرین مزرعه
یک یادگاری از روز جماهیر شوروی، ایونوکا یک مزرعه جمعی است که با کل جامعه آمیخته بوده است و آنها برای پایداری باهم همکاری می کرده اند. با این حال برای بسیاری از آذربایجانی ها روش های زندگی به سبک شوروی کاملا فراموش شده است.


25- نوزادان خود را در آب نمک غرق می کند
مردم آذربایچان، بر این باور هستند که شستن نوزادان در آب نمک آنها را قویتر می کند و راستگویی و پایداری را همراه می آورد. آنها ناخن و موهای نوزادان را پس از اولین روز تولد کوتاه می کنند.