25 چیز شگفت انگیزی که شما درباره آذربایجان نمی دانید


1- آنها عاشق پنکیک هستند
کوتابی-پنکیک های پرشده که غذای ملی آذربایجان هستند. آنها با کدو تنبل، سبزیجات گوشت و یا فقط با یک گیاه آبزی تهیه می شود پنکیک آذربایجان به شدت مورد پسند است.


2- مرد کهنسال (غار آزوخ)
در پائین ترین قسمت از غرب جمهوری آذربایجان غار آزوخ پیدا است. باستان شناسان ابزارهایی پیدا کرده اند که قدمت آنها به بیش از 1.5 میلیون سال تخمین داده شده، اتاق های غار به 6 قسمت تقسیم شده اند که به ماقبل تاریخ می رسند. آنها تصور می کنند که غار حدود 2 میلیون سال قدمت دارد.


3- مرزبندی پیچیده آذربایجان
در غرب آذربایجان شما می توانید از باغ کوهستانی خود مختار قره باغ عبور کنید. با این حال قره باغ کوهستانی بین المللی به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته شده است. این کوهستان حماسی به باغ های توت و باغ های انگور که در آن شکوفا شده اند مشهورشده است.


4- چای و مربای آذربایجانی
مناسبت های غیر اجتماعی بدون چای هم کامل هست. این مربا ها تهیه شده از محصولات باغچه های بیشمار خانه های آذربایجانی است کخه اغلب با طعم آویشن، لیمو، نعناع و گلاب است.


5- بدون قند خواستگاری نداریم
هنگامی که خانواده ها برای خواستگاری می روند سینی چای برای مهمان آورده می شود که نشانه خوبی برای مراحل خواستگاری است. اگر آن را بدون قند تعارف کنند نشانه این است که مذاکره باید بیشتر انجام شود و مراحل طولانی در پیش است اما اگر با قند همراه باشد یعنی عروسی قطعا انجام خواهد شد.


6- اسب های قهرمان
اسب های قره باغ مشهور هستند برای سرعت، هوش و استقامت و حیوان ملی آذربایجان شناخته می شوند. آنها بومی این کشور هستند و یکی از قدیمی ترین نژادهای اسب در جهان.


7- آذربایجان در واقع کشور کوچکی است
جمهوری آذرابیجان تقریباً به اندازه کشورهای همسایه اش ارمنستان و گرجستان است و توسط ترکیه، ایران و روسیه مرزبندی در حدود 56.600 کیلومتر مربع را دارد. جمهوری آذربایجان تقریباً 4 بابر شهر ولز است.


8- از ضرب المثل لذت می برند
از نمونه های قابل توجه ضرب المثل های آذرابیجانی:
(( گوشت ارزان سوپ خوبی نخواهد داشت))
(( ادب و احترام در بازار به فروش نمی رسد))
(( سعی کردم ابرویش را درست کنم، چشمش را درآوردم))


9- شهر ساخته شده بر پایه چوبی
توافق "نفت داشلاری" زندگی یک دکل نفتی است با کاوش یک زوج گردشگر شروع شده و در دریای خزیر کشف گردید. امروزه به آن شهر پایه چوبی. در سال 1949 ساخته شد و جوامعی مانند نانوایی ها، مغازه ها، مناطق فرهنگی، خوابگاه ها و هتل ها ریشه کرده اند.


10- گاز فراوان طبیعی (یانار داغ)
کوه آتشفشانی (یانار داغ) دقیقاً همان چیزی است که می گوییم. با شعله های طبیعی که به صورت مداوم به این سو و آن سو زبانه می کشند و از گاز طبیعی زیرزمینی بهره می گیرند. این کوه از باکو چندان دور نیست. فاتحان و گردشگران برای قرن ها مجذوب آن شده اند. در قرن سیزدهم اکسپلور مارکوپولو از آتش فشان مرموز این جزیره نوشت. گاز طبیعی این کوه نان آوری بزرگ برای آذربایجان است. در سال 2013 تولید آن 29 میلیارد مکعب سوخت برای این کشور به وجود آورده بود.


11- انگور ها اساس کار هستند
در واقع انگورها، غلات و پنبه و دام بیشتر از نفت و گاز پول ساز هستند.


12- ارز آذربایجان همانند یورو مدل سازی شده است.
ارز آذربایجان به عنوان مانات شناخته شده است که بسیار شبیه به یوو است با اندازهف رنگ و فونت مشابه . اما باید در نظر گرفت که با جنه های مختلف هویت ملی در آن گنجانده شده است. در 5 مانات شما گزیده هایی از سرود ملی آذربایجان پیدا خواهید کرد و در 20 مانات شمشیر، سپر و کلاه تزئینی طراحی شده است که به معنای قدرت است.


13- این یک زورآزمایی است
اگر شما خود را در باکو پایتخت آذربایجان پیدا کردید ممکن است بخواهید قدرت بازوی خود را برای بازی کشتی بسنجید در فدراسیون کشتی آرمسترنج که میزبان لیگ حرفه ای این کشور است. هشدار داده می شود که این یک کسب و کار جدی است.


14- بوی تخم مرغی به سبب آتش فشان
آذربایجان بیش از هر کشور دیگری در زمین آتشفشان دارد که به بیش از 400 عدد می رسد. هنگامی کهآتش فشان آنها فوران می کند شعله های آن به یک کیلومتر در هوا شلیک می شوند و هنگامی که خواب هستند مملو از حباب و پاپ گازهای مضر هستنذد.


15- آنها عاشق یک فرش خوب هستند
موزه فرش آذربایجان در سال 2014 افتتاح شد، در ساحل باکو در یک ساختمانی که به شکل یک فرش غول پیکر لوله شده است شکل گرفته است. در داخل آن شما می توانید فرش هایی از قدمت های مختلف از سراسر کشور ببینید. منظره ای با ظاهر فرش که به فضا غالب شده است.


16- ورزش ملی با نواختن موسیقی
چوگان کمی شبیه بایز پولو است با چوب های منحنی و بازیکن های سوار بر اسب اما جایی که تمایز بین چوگان و پولو مشخص می شود این است که این بازی با موسیقی همراه است و همه بازیکن ها لباس ملی پوشیده اند که بصورت تونیک زنانه ای با کلاه و شلوارهای خاص همراه است.


17- همه بچه ها میتوانند قلاب دوزی کنند.
دختران از سن پائین آموزش قلاب دوزی را می بینند برای آماده سازی مسابقات سنتی هفت زیبایی دخترها باید جوراب های ساق بلندی را در چند ساعت قلاب دوزی کنند و هرکس بهترین جوراب کش باف را بدوزد برنده مسابقه است.


18- باکو مکانی ایده آل برای سرمایه گذاری
باکو سرمایه خود را با عماری عجیب و غریب مانند دبی با طلا شبیه سازی کرده است. ساختمان حیدرعلی اف با معماری بی نظیر توسط زاها حدید، برج شرکت نفت دولتی آذربایجان که آیینه مانند است و آسمان خراش برج شعله که نشان دهنده ذخایر نفت و گاز جمهوری آذربایجان است.


19- ونیز کوچک
باکو همچنین یک ونیز کوچک دارد. یک آبراه ساخته شده انسانی بین مغازه ها، رستوران ها و اماکن تفریحی که در جریان است.


20- زبان روسی هم رواج دارد
زبان رسمی آذربایجان ترکی است. اما زبان دوم آنها روسی است، انگلیسی به عنوان یک زبان زیاد گسترش پیدا نکرده است.


21- نان مقدس است
وقتی که نان بیات می شود آشپز آذربایجانی آن را در یک کیسه ای جداگانه میریزد و از بقیه زباله ها جدا می کند به عنوان یم احترام به آن. اگر شما یک تکه نان بر روی زمین پیدا کردید آن را بوسیده و به عنوان یک احترام آن را برمیداریم.


22- آزادی رسانه ای وجود ندارد

23- اکثر مردم حداقل یک دندان طلا دارند
طلا، سوسو زننده لبخند یک دید مشترک و سنتی بویژه در میان نسل های قدیمی مردم آذربایجان است. برای برخی این یک راه جالب برای جایگزینی دندان های پوسیده است و برای برخی به عنوان یک پس انداز است.


24- آخرین مزرعه
یک یادگاری از روز جماهیر شوروی، ایونوکا یک مزرعه جمعی است که با کل جامعه آمیخته بوده است و آنها برای پایداری آنها باهم همکاری می کرده اند. با این حال برای بسیاری از آذربایجانی ها روش های زندگی به سبک شوروی کاملا فراموش شده است.


25- نوزادان خود را در آب نمک غرق می کند
بر این باور هستند که شستن نوزادان در آب نمک آنها را قویتر می کند و راستگویی و پایداری را همراه می آورد. آنها ناخن و موهای نوزادان را پس از اولین روز تولد کوتاه می کنند.