قبل از سفر به آذربایجان و تدارک دیدن برنامه تور باکو بهتر است با آب و هوای جمهوری آذربایجان آشنا شوید و بنا به طبع خود و همسفرانتان که در اصطلاح سرمایی هستید یا گرمایی، فصل مناسب سفر به باکو را برای خود انتخاب کنید و اقدام به سفر به باکو و گذراندن تعطیلات در کشور آذربایجان را داشته باشید. با لریک همراه باشید تا راجع آب و هوای آذربایجان اطلاعات کسب کنید.

 

azerbayjan

 

آب و هوا در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

جمهوری آذربایجان به سبب منطقه جغرافیایی ای که در آن قرار دارد دارای تنوع آب و هوایی بالایی است. به طوری که از 11 مناطق شرایط آب و هوایی دارای 9 شرایط آب و هوایی است. موقعیت جغرافیایی آذربایجان را می توان به این صورت شرح داد که در جنوب قفقاز و منطقه اوراسیا و ما بین آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد. به طور کلی می توان گفت جمهوری آذربایجان دارای 3 ویژگی جغرافیایی فیزیکی خاص است که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:
       
  • از خط ساحلی آذربایجان با دریای خزر در شرق
  • سلسله کوه‌های قفقاز در شمال
  • فلات گسترده در بخش مرکزی کشور آذربایجان

بسیاری از مناطق کشور دارای آب و هوایی معتدل می باشد. میانگین دما در کشور حدود 15-14 درجه سانتی گراد (59-57 درجه فارنهایت) است. در فصل زمستان دمای هوا در مناطق کوهستانی غربی 9- درجه سانتی گراد و در فصل تابستان هوای خنک با 12 درجه سانتی گراد در این بخش از آذربایجان حکم فرماست. در حالیکه در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق جمهوری آذربایجان، کمینه دما در زمستان 6 درجه و بیشنیه دما در فصل تابستان 36 درجه سانتی گراد است. به طور کلی باید گفت که آب و هوای شمال و شرق جمهوری آذربایجان خشک و کوهستانی و مناطق جنوب شرقی دارای آب و هوای نسبتا ملایم تری هستند.
 
40 درصد از خاک کشور آذربایجان را کوه ها تشکیل داده اند و مسلما وجود این کوه ها بر روی آب و هوای جمهوری آذربایجان تاثیرگذار است. کوه های قفقاز کشور را از توده های هوای قطبی روسیه در زمستان در امان نگه میدارد، از طرفی  در تابستان هم دریای خزر باعث عدم خشکی و گرمی کشور می گردد.
 
بارش برف در زمستان در باکو و بویژه امتداد ساحل بسیار نادر است در حالی که در کوه ها بسیار شایع است و بخش های جنگلی نیز در زمستان بسیار مرطوب هستند. در کل باکو از شرایط آب و هوایی بسیار دلچسب و شادی بخش برخوردار است بسیار شبیه شیکاگو یا ولینگتون، اما اگر اهل تفریح در کوهستان و اسکی هستید می توانید بعد از رفتن به آذربایجان تور قبله هم بروید. قبله شهری در جمهوری آذربایجان است که به سبب داشتن مجموعه تفریحی در کوهستان توفان داغی، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند.