قلعه شیروانشاه Shirvanshahs palace باکو آذربایجان

شنبه, 20 خرداد 1396 ساعت 15:39

Shirvanshahs palace
قلعه شیروانشاه Shirvanshahs palace، (به ترکی آذربایجانی: Şirvanşahlar sarayı) باکو آذربایجان واقع در پشت دیوارهای شهر قدیمی (ایچری شهر) می باشد. که یکی از آثار تاریخی آذربایجان می باشد. افرادی که در تور باکو و تور آذربایجان حضور دارند همیشه از این اثر تاریخی بازدید کرده اند. در قرن 15 وقتی که پادشاهی شیروان بود این بنای تاریخی ساخته شده است. یکی از معدود آثاری است که از لحاظ معماری آسیب کمی دیده است. از ایستگاه مترو ایچری شهر با پای پیاده 5 دقیقه راه است. در وصف زیبایی این کاخ همین بس که یونسکو آن را یکی از مروارید های آذربایجان معرفی کرده است و در سال 2000 در فهرست یونسکو ثبت شده است. این کاخ باستانی به همراه شهر قدیمی باکو و قلعه دختر سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. سوالی که اینجا پیش می آید این است که چطور می شود به تور باکو رفت و از کاخ شیروان بازدید نکرد؟؟؟!!!

|مقاله مرتبط: قلعه دختر یکی از جاذبه های کردشگری باکو آذربایجان


اگر این سوال که چرا این کاخ در باکو ساخته شده است ذهن شما را هم درگیر کرده است باید گفت  بعد از زلزله بزرگی که در شهر شماخی افتاد پادشاه تصمیم گرفت تا پایتخت خود را به باکو منتقل کند و همانطور که می دانید داشتن قصر و کاخ از ملزومات آن دوره بوده است.

 

معماری کاخ شیروان شاه

 

کاخ شیروان شاه از بخش هایی همچون دیوان خانه، ساختمان اصلی قصر، مسجد و مقبره سید یحیی و آرامگاه شیروان‌شاهان و حمام کاخ و باقی مانده‌های مسجد «کی قوباد» و … تشکیل شده است. که در ادامه توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهیم:
ساختمان اصلی کاخ شیروان شاه : بنای اصلی توسط پادشاه وقت یعنی شیروان شاه شیخ ابراهیم اول ساخته شده است. ساختمان کاخ شیروان شاه 2 طبقه است و حدود 50 بعد دارد.
مقبره کاخ شیروان شاه : مقبره شیروان شاه بنایی مستطیل شکل است. کتیبه ای در ورودی نصب شده است که حاکی از این است که این مقبره در سال 839 به دستور بزرگترین پادشاه سلسله شیروان شاهان برای مادر و فرزندش ساخته شده است.  
دیوان خانه کاخ شیروان شاه :  دیوان خانه کاخ شیروان شاه نیز غرفه کوچکی است که در حیاط کوچکی ساخته شده است.

 

تور باکو و بازدید از کاخ شیروان شاه

معماری زیبا و منحصر به فرد کاخ شیروان شاه و هم چنین رستورانها و مغازه های سنتی اطراف کاخ گردشگران زیادی را از نقاط مختلف به خود جذب میکند. از طرفی کاخ شیروان شاهان در سال ۱۹۶۴ موزه حفاظت شده اعلام شد. پس با گشت و گذار در کاخ شیروان شاه علاوه بر لذت بردن از معماری قدیمی و زیبای کاخ، با تاریخ و قدمت باکو و آذربایجان نیز آشنا می شوید. بازدیدکنندگان  معمولاً ۳۰ دقیقه تا ۱٫۵ ساعت از وقتشان را در کاخ شیروان شاه می‌گذرانند.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 11:03

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید