قلعه دختر یا قیز قالاسی Maiden_tower باکو آذربایجان

شنبه, 20 خرداد 1396 ساعت 15:19

برج دختر - Maiden Tower

قلعه دختر یا قیز قالاسی Maiden_tower باکو آذربایجان از جاذبه های بسیار مهم شهر باکو می باشد که در تور آذربایجان و تور باکو به گردشگران معرفی می‌گردد. این بنای تاریخی از اهمیت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است و از لحاظ بازدید دومین مقام را دارد. مانند بنای شیروان شاه برای رفتن به این بنا میتوان با پای پیاده به این مکان از ایچری شهر رفت. با ایستادن بر فراز قلعه دختر شما دریای خزر را به همراه نمای کاملی از شهر باکو و مراکز گردشگری باکو از جمله بلوار ساحلی را میبینید. در داخل برج موزه ای قرار دارد و با وارد شدن به موزه با تمام جزئیات می توانید آشنا شوید.


برج دختر که مردم آذربایجان آن را با نام قیز قالاسی - Qız Qalası می شناسند یکی از بهترین مراکز گردشگردی باکو است.  از جمله آثار کهن در قسمت مرکزی شهر باکو برج دختر است و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این برج در دوره ساسانیان و به منظور برگزاری مراسم زرتشتیان ساخته شد و نیایشگاه آناهیتا بوده است.  
هنوز هم در جشن های نوروزی در بالای برج دختر آتش روشن میکنند و این نوروز باستانی را جشن میگیرند. از میزان اهمیت این برج در تاریخ آذربایجان می توان به این موضوع اشاره کرد که نقش برج دختر بر روی پول رایج آذربایجان و همچنین تمبرهای آنها هک شده است.

معماری قلعه دختر باکو

قبل از اینکه به معماری قلعه دختر آذربایجان بپردازیم بد نیست بدانید بر اساس تحقیقاتی که در سال 1962 و 1963 انجام شد مشخص شد که این بنا بر روی یک قطعه سنگ در بستر دریا ساخته شده است.  برخی میگویند که این منطقه و قلعه در دوران پارینه سنگی شناخته است.
ساخت قلعه طی 2 مرحله یعنی قرن 5و 6 میلادی و قرن 12 انجام شده است . جالب است بدانید با اینکه این قلعه در قرن 12 ساخته شده است ولی بنایی ضد زلزله است و حدود 14 متر در داخل زمین فرو رفته است. حال به سراغ معماری قلعه دختر برویم.
معماری جالب این قلعه نیز بجث بر انگیز است و قلعه دختر را تبدیل به یکی از خاص ترین و زیباترین مراکز گردشگری باکو کرده است. جنس قلعه تماما از سنگ است و حدود 200 نفر را در خود جای می دهد. قسمت شرقی قلعه دید خوبی به آسمان دارد که طبق گفته ها در گذشته برای علم نجوم و ستاره شناسی نیز از این قلعه استفاده میکنند. تحقیقات نشان داده است که در این قلعه چاه آبی هم تعبیه شده است که با اینکه این قلعه نزدیک دریا است ولی آب چاه با باران تامین میشده و کاملا پاک و گوارا بوده است. آب چاه این قلعه 7 طبقه از طریق لوله کشی به طبقات بالاتر می رفته است.

 

تاریخچه نامگذاری قلعه دختر

در رابطه با نامگذاری برج دختر داستان های متعددی وجود دارد که در اکثر آنها دختر شاه پریون نقش اصلی را ایفا میکند. برای مثال برخی میگویند دختر خان خودش را از بالای این برج پرت کرده است  و علت آن این بوده که پادشاه دختر خود را وادار به ازدواج با کسی که دوست نداشت کند و برخی میگویند خواهرش بوده و دلیل را هم زندانی شدن بوسیله برادر میدانند. داستان دیگر اینکه سربازها به قصر حمله می کنند دختر پادشاه از قصر فرار می کند و بعد خود کشی میکند و به دریای خزر می افتد. البته در بیشتر رمان ها و اشعار آذربایجان این داستان ها قابل ملاحظه هستند.


آدرس قلعه دختر آذربایجان
: آذربایجان ، باکو ، مرکز شهر

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 11:40

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید