خیابان شهدا ( شهیدلر خیابانی) MARTYRS’ LANE باکو آذربایجان

شنبه, 20 خرداد 1396 ساعت 15:26

MARTYRS’ LANE
خیابان شهدا ( شهیدلر خیابانی) MARTYRS’ LANE باکو آذربایجان در اتحاد جماهیر شوروی این خیابان به عنوان کیروف پارک شناخته شده بود. پس از قتل عام سال 1990 توسط نیروهای شوروی این پارک تبدیل شد به کوچه شهدا که در 20 ژانویه هر ساله توسط مردم گرامی داشته می شود. در تور باکو گردشگران جهت احترام به این مکان مراجعه می کنند. با لریک همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره خیابان شهدا در اختیار شما قرار دهیم.


خیابان شهدا در باکو یکی از خیابان هایی است که برای مردم آذربایجان بسیار مهم است و جایگاه ویژه ای دارد. هرساله هزاران نفر برای ادای احترام و گرامیداشت از این خیابان بازدید میکنند. شما این کوچه را همیشه مزین به تاج گل هایی که نمادی به عنوان احترام و بزرگداشت است، میبینید.


تاریخچه خیابان شهدا باکو

 اگر بازدید از خیابان شهدا در برنامه سفر تور لحظه آخری باکو شما است پس از بازدید، متوجه خواهید شد که دلیل این اهمیت به گذشته و تاریخچه باکو بازمیگردد. اوایل دهه 1990 باکو روزهای آشوب و سرکوب های خشونت آمیز علیه جنبش استقلالی را میگذراند. در همان ایام تعداد زیادی از مردم آذربایجان در این خیابان توسط نیروهای نظامی شوروی قتل عام شدند.  این کوچه بعد از آن هرج و مرج ها و کشتارها به پاس بزرگداشت 15000 قهرمان آذربایجانی، از جمله افرادی که در قتل عام سیاه ماه ژانویه کشته شدند، خیابان شهدا نام گرفت. در خیابان شهدا مقبره ها در یک راستا هستند و دیواره های خیابان را با سنگ های مرمر پوشانده اند. با قدم زدن در این کوچه شما متوجه مقبره های نظامیان بریتانیایی که در اواخر جنگ جهانی اول کشته شدند هم می شوید.


کمی عقب تر که برویم تاریخچه این خیابان، برمیگردد به محلی که قرار بود قبرستان باشد اما بعد از به قدرت رسیدن بلشویک ها کاملا از بین رفت و اجساد از آرامگاه بیرون کشیده شد و در نهایت قبرستان تبدیل به پارک تفریحی شد. نام پارک را سرگئی کیروف (Sergei Kirov) گذاشتند و تندیسی از او در پارک قرار دادند. Sergei Kirov رهبر بلشویک ها بود. بعد از سقوط شوروی، امکانات تفریحی پارک و مجسمه را برداشتند و این محل دوباره به آرامگاه تبدیل شد.
اولین افرادی که در این آرامگاه دفن شدند قربانیان حادثه ژانویه سیاه سال 1990 باکو بودند. بر اساس آمار و ارقام حدود 15 هزار نفر از جمله قربانیان جنگ قره باغ کوهستانی (از فوریه 1988 تا 1944 ) و 1130 سرباز ترکیه که در جنگ باکو با نیروهای بولشویک و ارمنی در سال 1918 کشته شدند، در این آرامگاه دفن شده اند.


دسترسی به خیابان شهدا


خیابان شهدا تپه ای است در جنوب شهر باکو که چشم انداز زیبایی به دریای خزر، خلیج باکو و برج های شعله دارد. شما به راحتی و با پیاده روی از شهر قدیمی می توانید از این محل بازدید کنید.

 

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 11:16

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید