ایچری شهر باکو

سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 11:51

ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو  (به ترکی آذربایجانی : İçəri Şəhər) بافت قدیمی شهر باکو است که ارگ (دژ) باکو نیز نام دارد و یکی از جاذبه های گردشگری باکو است. در تور باکو حتما بازدید از ایچری شهر را در برنامه سفر خود بگنجانید. با لریک همراه باشید تا بیشتر با این جاذبه گردشگری باکو آشنا شویم.

 

old city of baku

 

این بخش از باکو قدمت دیرینه ای دارد که به دوران پارینه سنگی بر میگردد. ایچری شهر فرهنگ و تمدن های مختلفی از جمله: شیروانی، ایرانی، ساسانی، عربی، عثمانی، زرتشتی و روسی را در خود جای داده است. ایچری شهر و قلعه های دفاعی آن نمادهای وطن پرستی و منبع عالی غرور و کرامت ملی هستند. معماری و ساختار شهر کاملا دفاعی است و کوچه های پر پیچ و خم شهر کمک بزرگی برای دفاع از شهر در مقابل دشمنان بوده است. زمانی که دیواره های شهر و سربازان قدرت رویایی و مقاومت در مقابل دشمن را نداشتند مردم شهر به کمک سربازان آمدند. وقتی دشمن وارد شهر شد به علت پیج در پیج  و تنگ و باریک بودن کوچه ها، در شهر گم شدند و مردم با ریختن آب جوش و سنگ بر روی دشمن، در برابر آنان ایستادند و برای دفاع از شهر و کشور خود شجاعت و غیرت خود را به نمایش گذاشتند.
 ایچری شهر دارای صدها ساختار معماری تاریخی در ناحیه ای بزرگتر از ۲۲٫۵ هکتار است که می توان به چشمه، محله و مکان های تاریخی ای همچون قلعه دختر، مجموعه کاخ شیروانشاهان اشاره کرد.

|مقاله مرتبط : جاذبه گردشگری قلعه دختر در باکو آذربایجان
|مقاله مرتبط : جاذبه گردشگری مجموعه کاخ شیروانشاهان باکو


تاریخچه ایچری شهر


ایچری شهر بعد از رونق اقتصادی قرن 19 میلادی شکل گرفت. بعد از این تغییرات باکو هر روز بیش از پیش پیشرفت کرد و گسترش یافت تا شهر فراتر از دیوارهای قلعه رشد نمود. به همین علت دو بخش درونی و بیرونی شکل گرفت که بخش درونی هنوز هم دارای سکنه است و حدود 1300 خانوار در آن زندگی میکنند.

Old city in night
مسجد محمد در شهر قدیمی باکو


قدمت مسجد محمد به دوران اسلامی باستانی است. در واقع به طور دقیق تر می توان گفت که تاریخ ساخت این مسجد همزمان با سلطنت شروانشاه فریبرز اول است و توسط استاد محمد بن ابوبکر ساخته شده است. مسجد محمد به دستور و تحت نظارت رئیس ساخته شده است. در جواب اینکه رئیس به چه کسی گفته میشد؟ باید گفت رئیس به قاضی هر شهر گفته میشد. کسی که وظیفه رساندن گله و شکایات مردم به پادشاه و خواسته های پادشاه به مردم بود.

mohammad masque

چطور به ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو برویم؟


اگر مسافر تور ارزان باکو هستید و قصد دارید به ایچری شهر هم سر بزنید اصلا نیازی به آدرس ندارید. این بخش گردشگری باکو انقدر معروف است که از هر کسی بپرسید شما را راهنمایی خواهد کرد. ساعت بازدید از شهر قدیمی باکو 8 صبح تا 22 است. با متروی ایچری شهر بعد از چند دقیقه پیاده روی میتوانید به این جاذبه کردشگری باکو برسید. البته با تاکسی هم می توانید به ایچری شهر بروید.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 12:08
محتوای بیشتر در این بخش: « بام باکو

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید